Citran sodnýCitran sodný

Názvosloví

Citran sodný – též citronan sodný nebo citrát sodný.

Popis

Obvykle se takto označuje sůl kyseliny citronové se třemi sodíkovými atomy v molekule, ale může znamenat obecně kteroukoli ze sodných solí kyseliny citronové.

Jedná se o drobné krystalky bez vůně či zápachu, na vzduchu stálé, s lehce slanou chutí.

Sumární vzorec

Na3C6H5O7

Citran sodný
Jak se získává

Reakcí kyseliny citronové s hydroxidem sodným. Můžeme tak hovořit o derivátu přírodní látky – kyseliny citronové.

Použití

V potravinářství. Kde plní funkci stabilizátoru, sekvestrantu, regulátoru kyselosti, emulgátoru. Obsahují ho mnohé ovocné nápoje, perlivé nápoje, ochucená piva, cukrovinky, ovocné želé, zavařeniny, džemy, zmrzliny, sýry, kondenzovaná mléka. Má označení E331 a je považován za bezpečnou látku.

V lékařství. Je obvyklou součástí většiny konzervačních a antikoagulačních roztoků používaných k uchovávání krve. Může být využit i jako močopudný prostředek a díky své vlastnosti regulace pH se používá ke snížení kyselosti moči.

V kosmetice a drogerii. Zastává obdobné funkce jako v potravinářství. Najdeme ho ve složení šamponů, kondicionérů, čistících i pečujících pleťových maskách. Pro nás (Ekoper) je nejdůležitější, že upravuje pH vody a podílí se na jejím změkčení. Jak známo, tvrdost vody je důležitým prvkem při praní prádla. (Pokud je voda příliš tvrdá, přidáváme až 20 % prášku na várku prádla navíc.)